kdvuzmani.com-logo
Ara

YÜKLENİLEN KDV NEDİR ?

Tam istisna veya Diğer iade hakkı doğuran işlemler nedeniyle iade talep edenlerin söz konusu işlemleri gerçekleştirebilmek için katlandıkları KDV’yi ifade eder.

Kısacası bir mal ve hizmeti imal etmek satmak için katlanılan giderlere ait KDV’yi ifade eder.

Yüklenilen KDV’yi oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar

  • Yapılan giderlerinTam istisna veya Diğer iade hakkı doğuran işlemlerin gerçekleşmesinden önce indirilecek KDV hesaplarına alınmış olmalı

Ancak, Vergi Usul Kanunun 231 maddesinin 5. Fıkra hükmü gereğince fatura düzenleme süresi içerisinde (giderlerin yapıldığı tarihten itibaren 7 gün ) fatura düzenlenen giderler kabul edilebilir.(vergi daireleri mal alışlarına ait giderlerde sevk irsaliyesi isteyebilir)mal alışlarına ait sevk irsaliyesi ibraz edilemeyen giderler çin vergi daireleri izah isteyecek olup yapılacak kontrollere göre kabul edilip edilmeyeceğine karar verilecektir.

Ayrıca aylık düzenlenen elektrik, kira, telefon vb. faturalarının herbir KDV dönemi için ay sonunda düzenleneceği için yüklenilen KDV’de yer almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  • Söz konusu giderlerin indirim yoluyla telafi edilmemiş olmalı

Yani devreden KDV içerisinde yer almalı, diğer bir ifade ile sonraki döneme devreden KDV sıfır olmamalı veya ödenecek KDV çıkmamalıdır.

Bundan sonra her firma farklı maliyet muhasebe yöntemleri kullanarak gerçekleştirdiği teslim ve hizmetlerin maliyetlerine isabet eden KDV tutarını belirleyecekler ve bunu

1- Doğrudan girdilere ait KDV

2- Genel giderlere ait KDV

3- Amortismana Tabi İktisadi Kıymet(ATİK)’lere ait KDV

olarak gruplandıracaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus 3 grup olarak sayılan giderlerin , Tam istisna veya Diğer iade hakkı doğuran işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılması işlemin bünyesine girmesi gerekmektedir.

Yüklenim KDV'nin oluşturulmasındaki açıklamalı örneklerin bulunduğu "Açıklamalı Yüklenim KDV Listesi Oluşturma" yazımızı mutlaka incelemenizi rica ederiz.

Paylaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler