kdvuzmani.com-logo
Ara

MÜCBİR SEBEP HALİNDE KDV TEVKİFAT UYGULAMASI

Tüm dünya ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle mücbir sebep uygulanacak sektörler ve mükellefler belirlenerek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyurulmuş olup aynı zamanda bu kapsamda yer alan mükellefler interaktif vergi dairesinde yer alan Bilgilerim/518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu bölümden sorgulama yapılabilmektedir.

KDV Genel Uygulama Tebliği (I/C) 2.1.3.1. Kısmi Tevkifatın Mahiyeti Ve Tevkifat Uygulayacak Alıcılar bölümünün son paragrafı aşağıdaki gibidir.

213 sayılı Kanuna göre, mücbir sebebin başladığı tarihten sona erdiği tarihe kadar geçen sürede, mücbir sebepten yararlanan mükelleflerin vergi ödevleri ertelenmektedir. Bu kapsamda beyanname verme yükümlülükleri ileri tarihe ertelenen mükelleflerin, mücbir sebep halinde bulunduğu süre içerisinde kısmi tevkifat kapsamındaki alımlarında tevkifat uygulanmaz.” denilmektedir.

Yukarıda yer alan hükme göre mücbir sebep uygulanan sektörler itibariyle tevkifat uygulamak zorunda olan alıcılar 01/04/2020 ila 30/06/2020 tarihleri arasında tevkifat uygulamayacaklardır.

Paylaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler