kdvuzmani.com-logo
Ara

CARİ YILDA YMM İLE TAM TASDİK SÖZLEŞMESİ YAPAN FİRMALARIN İADE TALEBİ

Cari yıldan kasıt içerisinde bulunulan takvim yılı kastedilmektedir. Gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri ile eklerini yeminli mali müşavirlere tasdik ettirmek isteyen firmalar, her yıl Ocak ayı içinde, özel hesap dönemi belirlenen firmalar özel hesap döneminin ilk ayı içerisinde, yeminli mali müşavirlerle(YMM) tam tasdik sözleşmeleri düzenlemeleri gerekmektedir. Bu şekilde düzenlenen sözleşmeler süresinde düzenlenmiş tam tasdik sözleşmesi olarak hüküm ifade eder.

AFC AŞ. İçin hesap dönemi takvim yılı olan kurumlar vergisi mükellefi olup aynı zamanda ihracat yapmaktadır.

Firma 2019 yılında gerek kurumlar vergisi beyannamelerini gerekse ihracattan doğan KDV iade taleplerinin Yeminli Mali Müşavir(YMM) tarafından düzenlenecek raporlar ile yerine getirilmesini istemektedir.

Örnek 1:

Buna göre, firma 2019 yılı 01 ila 31 ocak tarihleri arasında YMM ile tam tasdik sözleşmesi düzenlerse süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş olur.

Firma ihracattan doğan KDV iade taleplerine ait KDV iadesi tasdik raporu yalnızca tam tasdik sözleşmesi yapılan YMM tarafından düzenlenebilecektir.

YMM tarafından düzenlenecek KDV iadesi tasdik raporlarında herhangi bir iade üst sınırı uygulanmayacaktır. (yolcu beraberi eşyadan doğan KDV iade talepleri hariç)( Bakınız : YMM raporu düzenlenerek talep edilebilecek azami KDV iade tutarları)

Örnek 2:

Firma 2019 şubat döneminde veya daha sonra ki bir dönemde YMM ile tam tasdik sözleşmesi yapılması durumunda ise süresinden sonra tam tasdik sözleşmesi düzenlenmiş olmaktadır.

Buna göre YMM tarafından düzenlenecek KDV iadesi tasdik raporu belirlenen limitler dahilinde düzenlenebilecektir.(Bakınız : YMM raporu düzenlenerek talep edilebilecek azami KDV iade tutarları)

Süresinden sonra düzenlenen tam tasdik sözleşmeleri KDV iadesi açısından yok hükmünde olup YMM tarafından limitler dahilinde iade raporu düzenlenebilecek, söz konusu YMM nin teyit yazılarına veya bilgi yazılarına itibar edilmeyecektir.

Örnek 3 :

Kendisine 01 Mayıs-30 Nisan özel hesap dönemi tayin edilen firma YMM ile tam tasdik sözleşmesi düzenlemek isterse;

01 ile 31 Mayıs tarihleri arasında YMM ile tam tasdik sözleşmesi düzenlemesi durumunda süresinde tam tasdik sözleşmesi düzenlemiş olacaktır.

01 ile 31 Mayıs tarihleri dışında bir tarihte düzenlenecek tam tasdik sözleşmeleri süresinden sonra düzenlenmiş sözleşme olacaktır.

Kendisine özel hesap dönemi tayin edildiğinden ocak ayı içerisinde düzenleyeceği tam tasdik sözleşmesi süresinden sonra düzenlenmiş tam tasdik sözleşmesi olacaktır.

Önemli not : KDV iadesi açısından mutlaka KDV iade tasdik sözleşmesinin de düzenlenmiş olması gerekmekte olup, tam tasdik sözleşmesinin düzenlenmiş olup olmamasının KDV iadesi tasdik sözleşmesinin düzenlenmesi açısından bir önemi bulunmamaktadır.

Paylaş

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler